Oturma İzni (İkamet Tezkeresi) İptal Nedenleri

İkamet İzni Nasıl Kullanılır ve İptal Nedenleri Nelerdir?

 

Oturma izni başvurusu yapılırken Emniyet Müdürlüğü’ne verilen belgelere dikkat edilmelidir. Yanlış bilgiler verildiği takdirde tüm işleminiz iptal edilecek ve durum gerektirirse yasal prosedür başlatılacaktır.

 

Oturum İzni İptal Edilme Nedenleri

-Kişi hakkında bir kısıtlama, ülkemize giriş yasağı yada adli soruşturma olması halinde

-Geçmişte Türkiye’de bulunduğu halde kimlik bilgilerini değiştirip başka bir yabancı gibi ülkeye giriş yapması durumunda

-Türkiye’ye girişlerde yada yurtdışına çıkışlarda prosedürü ihlal etmesi durumunda

-İlk defa yapılan başvurularda isim benzerlikleri olması hali. Böyle hallerde doğum belgesinin ibrazı istenebilir.

-İkamet tezkeresi verilme amacının haricinde kullanıldığı durumda

-Kısa dönem oturum izni almış kişinin son bir senede 120 günden fazla süre yurtdışına bulunması

 

Yabancı oturma izni aldıktan sonra nelere dikkat etmelidir:

-Gerçekleştirilen rutin kontrollerde kişinin bildirdiği adreste yaşamadığının saptanması, çalışma izni olmadığı halde çalıştığının farkedilmesi halinde yasal prosedür başlatılarak, ikameti iptal edilir.

-Oturum başvurusu yapıldıktan sonra henüz ikamet izin kartı alınmadan yurtdışına çıkılmak istenirse, ikamet izin müddeti içerisinde olmak ve başvuru belgeleriyle birlikte harç makbuzlarını vermek şartıyla çıkış gerçekleştirebilirler. Eğer 15 gün içinde dönülürse vize alınmadan giriş yapılabilir.

-Vize müddeti tamamlandıktan sonra yapılacak olan yurt dışına çıkışlar, başvuru belgesi alınarak vize prosedürlerine göre yapılır. Vize muafiyet müddeti tamamlandıktan sonra çıkış zamanına kadar geçen süre zarfında sınır kapısında para cezasına tabi tutulurlar.

-Aynı şehirde adres değişikliği olması durumunda 48 saat içinde gerekli yerlere bildirimi yapılmalıdır. Aksi durumda para cezası kesilir.

-Farklı şehir adres değişikliği, medeni durum ve kimlik değişiklikleri ise 20 gün içerisinde gerekli makamlara bildirilmelidir. Taşınılan şehirde gerekli başvurular yapılarak yeni bir ikamet tezkeresi alınması gerekmektedir.

Oturma İzni (İkamet Tezkeresi) İptal Nedenleri
4.8 (96%)
error: Mouse sağ tık bu sitede kullanılamaz!